Anasayfa İletişimENTR
Header Resmi
ETKİNLİKLER
CUMHURİYET VE KENT SERGİSİ

     Erken cumhuriyet döneminde kentlerimizin mekansal gelişimini ele alan ‘’Cumhuriyet ve Kent Sergisi’’ 26- 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Forum Kayseri Alışveriş Merkezi’nde halkın ziyaretine açıldı. T.C . Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Kentsel Tasarım ve Planlama Topluluğu tarafından hazırlanan, Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi’nin katkıları ile bugünlerde ziyarete açılan sergi, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

     Serginin açılışına başta Şehir Plancıları Odası ve akademisyenler olmak üzere, Peyzaj Mimarları Odası Kayseri İl Temsilciliği, belediyelerin ve çeşitli kurum kuruluşların temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

     Sergi açılışında konuşan Kentsel Tasarım ve Planlama Topluluğu Başkanı Oğuz Fatih Bayraktar serginin amacı hakkında şu bilgileri verdi;

‘’Cumhuriyet ve Kent Sergisi’’ Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile beraber, erken cumhuriyet dönemi kentlerimizin mekansal gelişimini ele almakta olduğunu, Ankara’nın başkent olması ve Cumhuriyet’in ilanı ile beraber, başta Ankara olmak üzere İstanbul, İzmir, Kayseri, Adana, Diyarbakır, Karabük, Zonguldak ve Isparta kentlerinde 1923-1950 yılları arasında yapılan ilk kent planları içerdiğini belirtti. Son olarak serginin; kentlerimizin cumhuriyetle beraber ilk planlama deneyimleri ve tarihsel gelişimleri hakkında katılımcıları bilgilendirmek, erken cumhuriyet dönemi ilk planlama çalışmalarının derlenmesi yoluyla planlama litaratürüne katkı sağlamak amacını taşımakta olduğunu belirterek, sergi düzenleme komitesinde yer alan Öğr.Gör.Fulya Sınacı ÖZFINDIK, Gül ELKIRAN, Burak DİLEK, Abdülhalim TURAN’a  ve katkılarından dolayı Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi Başkanı Ömer Yasin Arık’a teşekkürlerini iletti.

     Sergi açılış konuşmasının devamında söz alan Öğr.Gör. Fulya Sınacı ÖZFINDIK, bu türden çalışmaların okul bünyesinde yapıldığını, ancak bu serginin halka açılmasının çok daha anlamlı olduğunu belirtti. Şehir Planlama disiplinini merak eden, ya da hiç duymamış olan insanlara bu türden çalışmaların sergilenmesinin öneminden bahsetti. Konuşmasının devamında öğrencilere ve tüm katılımcılara teşekkürlerini sunarak, bu tür çalışmalar için desteklerini beklediklerini iletti. Sözü Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi Başkanı Ömer Yasin ARIK’a bıraktı.

     Şehir Plancıları Odası adına konuşmasını yapan Ömer Yasin ARIK, öncelikle planlama mesleğinin halka tanıtılması açısından bu çalışmanın güzel bir başlangıç olduğunu belirtti. Bu türden çalışmalara Şehir Plancıları Odası olarak bilimsel, teknik, manevi ve maddi anlamda her zaman destek vereceklerini söyledi. Özellikle Şehir Plancıları Odası Kayseri Şube olarak faaliyetlerinin birçoğunun planlama öğrencilerine yönelik olduğunu, öğrencileri yönlendirici, teşvik edici, mesleki deneyimlerine katkı sağlayıcı nitelikteki faaliyetlerin mesleğin geleceği açısından önem arz ettiğini belirtti. Şube faaliyetleri hakkında bilgi vererek konuşmasına devam eden Ömer Yasin ARIK, sergi düzenleme komitesi ve tüm katılımcılara teşekkürlerini sunarak konuşmasını bitirdi.

     Sergi açılışı Kentsel Tasarım ve Planlama Topluluğu başkanı Oğuz Fatih BAYRAKTAR tarafından gerçekleştirildi. Sergi düzenleme komitesinde yer alan Öğr.Gör. Fulya Sınacı ÖZFINDIK, Gül ELKIRAN, Burak DİLEK, Abdülhalim TURAN ve Oğuz Fatih BAYRAKTAR tüm katılımcılar ile yakından ilgilenerek, bu türden etkinliklere ilgilerinden dolayı teşekkürlerini sundular. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftası kutlama etkinlikleri kapsamında, serginin sunuşta olduğu günden beri 7 den 70 e her bireyin ilgisini çektiğini belirten düzenleme komitesi üyeleri 26 – 30 Nisan tarihleri arasında devam eden sergiye tüm vatandaşları beklediklerini ilettiler.

     ERÜ Kentsel Tasarım ve Planlama Topluluğu ve Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi işbirliği ile düzenlenen ‘’Cumhuriyet ve Kent Sergisi’’ Forum Kayseri AVM’DE, 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
Diğer Etkinlikler
Danışma Hattı